Výroční členská schůze ZO ČSV Štoky 21. 2. 2015
Zápis z výroční členské schůze ZO ČSV Štoky konané dne 21.2.2015
Výroční členské schůze se zúčastnilo 27 z celkového počtu 37 členů základní organizace - viz presenční listina, omluvili se p.Dáňa, Ing.Kačírek, p.Rybišár, p.Šimun Jozef, p.Vaněk a dlouhodobě nemocný Ing.Brož. Včelaři z Okrouhličky přišli se smutnou zprávou a to, že právě dnes nás navždy opustil náš bývalý člen p.Karel Rubner. Schůzi proto zahájil předseda ZO přítel Sedlák minutou ticha za jeho památku. P.Krutiše požádal, aby zajistil za naši organizaci věnec na pohřeb.
Poté už pokračoval záležitostí veselejší a to blahopřáním jubilantům, kteří v letošním roce oslaví, nebo již oslavili významné životní výročí. Jedná se o p.Komrse – 75 let, p.Jozefa Šimuna – 85 let a p.Mištu – 60 let. Všichni dostali od ZO pamětní diplomek a k němu lahvičku medoviny, kterou dodal p.Rosický. Za p.Šimuna Jozefa je převzal syn Jiří. Dále předseda přivítal našeho „nového“ člena p.Petra Nováka. Ten je členem ZO sice již druhým rokem, ale na schůzi byl letos poprvé.
Poté přešel p.Sedlák k vlastnímu programu schůze. Prvním bodem byla kontrola usnesení a schválení zápisu z minulé schůze. Zápis byl jako obvykle rozeslán členům ZO přes internet, vytištěný je k dispozici u jednatele. V usnesení členská schůze pověřila jednatele poslat na RV dopis s popisem událostí souvisejících s úhynem včel u naší ZO a požádat RV o vyjádření a návrh postupu, jakým by měli postižení včelaři, potažmo organizace postupovat. Jednatel Konupka oznámil členské schůzi, že tento úkol byl splněn, dopis byl odeslán 9.2.2015 tajemníkovi RV, zatím však bez jakékoliv odezvy. Předseda Sedlák vyzdvihl připomínky k návrhu dopisu, které zaslal Ing.Žák. Poté byl zápis z minulé členské schůze jednohlasně schválen.
Následovala zpráva o činnosti výboru od minulé členské schůze. Předseda Sedlák zde uvedl, že výbor zorganizoval koncem roku ošetření proti varroáze aerosolem, které proběhlo téměř u všech členů ZO. Obzvláště vyzdvihnul velmi dobrou organizaci ošetření ve Šlapanově a dále ocenil práci „ošetřujících“ p.Pavlase a p.Kazdy. Výbor se v tomto období sešel dvakrát, hlavním tématem byla organizace výroční členské schůze a dále organizace voleb nového výboru.
P.Fiala pak místo nepřítomného pokladníka přednesl zprávu o hospodaření jednak za uplynulé volební období a dále za poslední rok 2014. K 1.1.2010 byly na účtu a v pokladně ZO celkem 35.219,15 Kč, k 31.12.2014 již to bylo 53.488,69 Kč. Došlo tedy k navýšení finančních prostředků ZO o 18.269,54 Kč. Na začátku r.2014 byl stav financí 60.276,28 Kč. Přestože byl zakoupen vyvíječ aerosolu s kompresorem v hodnotě 30.000 Kč a bylo provedeno finančně náročnější ošetření aerosolem u většiny včelařů, díky dotacím a příspěvkům od obcí a kraje Vysočina se to na hospodaření ZO až tak výrazně neprojevilo. Na závěr p.Fiala seznámil přítomné s inventurou movitého majetku, čímž uzavřel i zprávu revizní a kontrolní komise.
Na ni navázal předseda Sedlák výroční zprávou. Zde konstatoval, že naše ZO měla k 31.12.2014 celkem 37 členů s 557 včelstvy. Průměrná snůška byla 15,02 kg medu a 0,78 kg vosku. Odchováno bylo 175 matek. Pro srovnání okres Havlíčkův Brod má 913 včelařů s 11.826 včelstvy a průměrnou snůškou 10,5 kg medu, v celé republice je 53.447 včelařů s 603.392 včelstvy a průměrnou snůškou 11,87 kg. Poté předseda stručně zhodnotil práci včelařského spolku ve Štokách za posledních 90 let, tj. od začátku jeho činnosti. Na závěr svého vystoupení vzpomněl na včelaře, kteří nás během uplynulých pěti let opustili navždy – p.Karla Žáka, p.Rudolfa Niederleho, p.Bohumíra Volfa, p.Stanislava Maška a p.Josefa Stehna. Na úplný závěr poděkoval členům ZO za péči o včely, což se projevilo i nízkými úhyny během loňského roku a členům výboru za spolupráci.
Poté nechal předseda hlasovat o zprávě o hospodaření, revizní zprávě a výroční zprávě. Všechny tyto dokumenty byly členskou schůzí jednohlasně přijaty.
Následovala informace o výsledcích vyšetření měli na varroázu, kterou přednesl p.Krutiš. Kvalita odevzdaných vzorků byla celkově velmi dobrá, pouze ve dvou případech byly použity příliš široké obaly, které se špatně umísťují do paletek na jogurty, ve kterých jsou vzorky odevzdávány.V jednom případě byl vzorek zakryt porézním papírem, který není příliš vhodný. Vhodnější je plátýnko. Termín odevzdání byl víceméně dodržen. Neodevzdal p.Vaněk, kterému poslední včelstvo uhynulo a neměl tudíž co odevzdávat, ale v tomto případě je to nutné výboru nahlásit. Vyšetřeno bylo 52 vzorků – 547 včelstev (loni 52 vzorků – 552 včelstev, předloni 49 vzorků – 635 včelstev, předpředloni 48 vzorků 593 včelstev). Nález roztočů ve 42 vzorcích – 472 včelstev , jen 10 vzorků bez nálezu (loni ve 32 vzorcích – 452 včelstev, 20 vzorků bez nálezu, předloni byl nález ve 34 vzorcích – 552 včelstev ( 15 vzorků bez nálezu) – předpředloni také nález ve 34 vzorcích a 15 bez nálezu) Za poslední 4 roky nejhorší výsledek! Kritický počet (průměrně více jak 3 roztoči na včelstvo) v 11 vzorcích –p.Douda, p.Rosický – dvě stanoviště, p.Kazda, p.Konupka, p.Niederle, p.Rybišár-jedno stanoviště, p.Straka, p.Šimun Jiří – pražské stanoviště, p.Šimun Jozef, p.Špinar Josef. Je třeba postupovat jako v minulých letech a nejpozději do 15.4.2012 provést nátěr plodu ve všech včelstvech na stanovišti s následnou fumigací. Jednatel Konupka rozdal uvedeným včelařům tiskopisy na zápis o ošetření a stručný návod. Dále každému předal lahvičku s Varidolem. P.Šimunovi pro jeho pražské stanoviště a p.Špinarovi pro Šlapanov přidal i po lahvičce léčiva M 1- AER, aby mohli ošetření provést při první vhodné příležitosti a nemuseli jezdit do Štoků. P.Berana požádal, aby informoval p.Straku a předal mu léčivo Varidol a tiskopisy. Pro včelaře ze Štoků a okolí je léčivo objednané a až dojde, bude zajištěno jeho rozdání. P.Krutiš zakončil svoji informaci doporučením pečlivě sledovat spad roztočů a v případě jeho vyššího stavu využít léčení Formidolem.
Následovala informace p.Rosického o přednášce v Nasavrkách. Zabýval se zejména přednáškou Mgr.Machové, která se týkala právních otázek včelaření. Zápis z přednášky pořídil p.Pavlas, p.Rosický ho doplnil poznámkami a postřehy a členům ZO byl rozeslán meilem.
Následovalo několik informací jednatele Konupky. V první řadě informoval členy ZO o změně v pravidlech pro přesuny včelstev. Na jakýkoliv přesun mimo obec je nutné mít vyšetření na mor. Z toho vyplývá, že ze Štoků lze přesouvat včely bez vyšetření jen v rámci katastrů Štoky, Studénka, Pozovice, Petrovice a Smilov (Zvonějov leží na katastru Štoky), ve Šlapanově se to týká katastru Šlapanov, Šachotín a Kněžská (poslední dva katastry ale leží mimo území naší ZO, takže pak je nutné se registrovat u sousední základní organizace, zřejmě v Přibyslavi), a pod obec Okrouhličku spadá pouze její katastr, protože Skřivánek je jeho součástí. Podle jednatele je toto zpřísnění reakcí státní veterinární správy na šíření moru v některých regionech.
Dále jednatel připomněl povinnost každého včelaře nahlásit na obecní úřad stanoviště včelstev. Pokud by včelstvo nebylo nahlášeno a došlo by k jeho úhynu v důsledku postřiku, nebyl by žádný nárok na případné odškodnění.
Jednatel dále informoval, že se výbor na své schůzi zabýval i vývojem ceny medu. V některých regionech již cena medu přesáhla 200 Kč na kg. Jednatel dal proto na zvážení členům ZO, jestli by nebylo vhodné prodávat med za vyšší cenu, než je v současnosti obvyklých 110-120 Kč. Jako přiměřená se jeví cena kolem 150 Kč.
Dále jednatel zjišťoval zájem o nákup sklenic a víček v letošním roce. Členům ZO poslal kolovat katalog s obaly od firmy Petra Sedláčka z Třeboně, od které jsme už dvakrát sklenice odebírali s tím, že pokud by měl někdo zájem o některý ze speciálních obalů, je možné je objednat spolu se sklenicemi. O sklenice projevilo zájem 5 včelařů, proto bylo rozhodnuto paletu i s víčky opět objednat.
Poté následovala bod zaměření činnosti a návrh rozpočtu na příští rok. Co se týká zaměření činnosti i nadále bude probíhat akce Med pro seniory. Zde jednatel ocenil p.Pavlase a p.Rybišára, kteří v loňském roce pokryli celou akci svým medem. Jednatel navázal na zprávu o hospodaření, ze které vyplynulo, že organizace má dostatek financí na nákup včelařského vybavení a dal na zvážení, co by bylo vhodné zakoupit. Tím by se mohla zabývat další členská schůze. Co se týká rozpočtu, předpokládané příjmy jsou – členské příspěvky cca 1.270 Kč + 1110 Kč+ 1060 Kč – celkem 3440 Kč – ubylo cca 1100 Kč za VÚV Skřivánek , od městyse Štoků – 4000 Kč, od obce Šlapanova – 1500Kč, dotace na přednášku po uhrazení nákladů přednášejícímu – cca 1000 Kč, administrace dotace 1.d – 1.500 Kč, (možná dar Kraje Vysočina – 6000 Kč) . Celkem 11.440 Kč (až 17.440 Kč). Předpokládané výdaje – dárky pro jubilanty – 400 Kč, přednáška (cestovní výlohy) – cca 300 Kč, náklady na léčiva – 6.500.Kč, náklady na aerosol – 500 Kč -aceton, 500 Kč -benzín,1100 Kč- cesťáky ,1500 Kč - seřízení vyvíječe, náklady na schůze cca 4.500 Kč, provozní náklady (papíry, obálky, poštovné) – cca 300 Kč. Celkem 15.600Kč.
Své vystoupení jednatel zakončil připomínkami k návrhu stanov ČSV. Podle jeho názoru je naprosto nevhodné označení současných základních organizací jako pobočných spolků a dále upozornil na rozpor v postupu voleb do výboru základních organizací. Protože členská schůze žádnou další připomínku neměla, budou na RV zaslány tyto dvě.
Poté si vzal slovo opět předseda p.Sedlák a následovaly volby do jednotlivých orgánů základní organizace. Nejdříve dal předseda hlasovat o způsobu hlasování, členská schůze se rozhodla pro veřejné. Následovala volba výboru ZO (počet členů výboru byl stanoven na šest), kam byli členskou schůzí jednohlasně všemi 27 přítomnými členy ZO zvolení následující členové: Čeněk Doucha, Michal Konupka, Oldřich Krutiš, Vladimír Pavlas, Martin Rosický, František Rybišár a jako čestný člen Josef Kysela. Do revizní komise byli zvoleni Miroslav Fiala a Miloslav Kunc. Jako důvěrníci byli zvoleni Miroslav Beran, Josef Skala a Karel Kazda. Za kandidáty na okresní konferenci byli zvoleni Martin Rosický a Vladimír Pavlas (náhradník Miloslav Kunc) a jako kandidát do okresního výboru za naši ZO opět Vladimír Pavlas.
Poté byla členská schůze na chvíli přerušena a výbor se sešel na svém prvním zasedání, na kterém zvolil své členy do následujících funkcí: Čeněk Doucha-osvětový referent, Michal Konupka-jednatel, Oldřich Krutiš-nákazový referent, Vladimír Pavlas-místopředseda, Martin Rosický-předseda, František Rybišár-pokladník a jako čestný člen Josef Kysela-čestný jednatel.
Po krátké přestávce následovala přednáška p.Slámy na téma Ošetřování včelstev během kalendářního roku, kde se na příkladu loňského roku zaměřil především na nutnost pečlivého sledování stavu včelstev a provádění zásahů v závislosti na něm. Zdůraznil zejména včasné a správně provedené ošetření proti varroáze.
Usnesení
Členská schůze schvaluje:
- Zápis z minulé schůze
- Výroční zprávu
- Zprávu o hospodaření
- Zprávu revizní a kontrolní komise
- Výsledky voleb do orgánů základní organizace
Členská schůze bere na vědomí:
- Zprávu o činnosti výboru ZO od minulé schůze
- Zprávu o výsledcích vyšetření měli
- Návrh rozpočtu na tento rok
- Informaci o změně pravidel pro přesun včelstev
- Informace z přednášky v Nasavrkách
- Předložené připomínky k návrhu stanov ČSV,z.s.
Členská schůze ukládá:
- Výboru ZO zakoupit paletu sklenic s víčky
Zapsal: Ing.Michal Konupka